FIRST WEEKEND | THURSDAY 4/26 | FRIDAY 4/27 | SATURDAY 4/28 | SUNDAY 4/29 |
Bally's Casino | ConFunkShun w/Michael Cooper & Felton Pilate (8:30 & 11p) | Billy Preston (8:30 & 11p) | ||
Café Brasil | Coco Robicheaux (10p) | Idletime & TBA | Fredy Omar con Su Banda (10:30p) | The Iguanas (10p) |
Cajun Queen Riverboat | The Radiators (10:15p) SOLD OUT | Garage-A-Trois, Gracie Moon (10:15pm) SOLD OUT | ||
Carrollton Station | N.O. Songwriter: Jim McCormick, Dayna Kurtz, Gary Hirstius, Kim Carson (9:30p) | Dash Rip Rock, Michael Jeansonne & The Silver Spur Band (10p) | Walter Wolfman Washington & The Roadmasters (10p) | Paul Sanchez (10p) |
Checkpoint Chalie | Warsaw, Automatan (9p) | Dirty Mouth, Dinteen, Boo Lacross Band (9p) | Iris May Tango (9p) | Mike Darby Band, The Gagan Brothers Band (9p) |
Circle Bar | Gore-Gore Girls (10:30p) | Glyn Styler (10:30p) | Lil' Buck Senegal & Rudy Richard (10:30p) | Classie Balou & Clarence Samuels (10:30p) |
Donna's | Leon Brown Quartet (10:30p) | Tuba Fats & The Chosen Few (10:30p) | Scotty Hill's Jazz Band (8p), Leroy Jones Quintet (11:30p) | The George French Band (7p), Mark Braud (11:30p) |
Dragon's Den | Quintology (10:30p) | Morning 40 Federation (10:30p) | Soul Remedy (10:30p) | Los Vecinos (10:30p) |
El Matador | Charm City Brokers (10p) | Ingrid Lucia & The Flying Neutrinos (8p), The Sophiticats & The SophistiKittens (10p) | Alianza Flamenca (7p), Royal Fingerbowl (10p) | Kevin Clark Quartet (10p) |
Funky Butt | The Wild Magnolias Mardis Gras Indians (10p & 12a) | The Wild Magnolias Mardis Gras Indians (10p & 12a) | Astral Project (10p & 12a) | New Orleans Nightcrawlers (10p & 12a) |
Funky Butt - Late Night | Have Soul Will Travel (2a) | Henry Butler (2a) | Henry Butler (2a) | Have Soul Will Travel (2a) |
Hard Rock Café | Dash Rip Rock (9p) | |||
Harrah's Jazz Court | Lenny McDaniel (6p) | Luther Kent (6p), Phillip Lane (10p) | Betty Shirley (6p), Chucky C & Clearly Blue (10p) | Betty Shirley (4p), Lenny McDaniel (8p) |
House of Blues | Galactic, Cronk (9p) | The Neville Brothers (9p) | The Neville Brothers (9p) | The Neville Brothers (8p) |
House of Blues - LATE NIGHT | Rebirth Brass Band | Fudge w/Mark Farina (12a) | Sound Tribe Sector 9 (2a) | |
House of Blues - Parish | Ricardo Lemvo & Makina Loca (10p) | Charlie Hunter (9p) | The Wild Magnolias, Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen (8p) | |
House of Blues Parish - LATE NIGHT | Groove Collective, Jacob Fred Jazz Odyssey (2a) | Battle of the Bands: Kermit Ruffins vs. Irvin Mayfield (1a) | ||
Howlin' Wolf | Earl King & Zeke Fishhead's Jolly House (10p) | Moore & More, The Forgotten Souls Brass Band (10p) | Karl Denson's Tiny Universe (10p) | Irvin Mayfield Quintet, Jason Marsalis' Vibe Quartet (10p) |
Howlin Wolf - LATE NIGHT | Sound Tribe Sector 9 (2a) | The Disco Biscuits (2:30a) | Ekoostik Hookah, Zen Trickster (1a), The Disco Biscuits (2:30a) | |
Jimmy's Music Club | George Porter Jr. & His Runnin Pardners, Brint Anderson Band (10p) | Marcia Ball (10p) | Rebirth Brass Band, Jive, The Wild Magnolias (10p) | |
Kermit Ruffin's Jazz & Blues Club | Tricia "Sista Teedy" Boutte (9p) | Kermit Ruffins & the Barbeque Swingers (9p) | Walter Wolfman Washington (4p), Kermit Ruffins & BBQ Swingers (10p) | |
Le Bon Temps Roule | All That (10p) | $1000 Car (10p) | Daydreams & Curry (10p) | |
Lion's Den | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) |
Live Bait | Elegant Gypsy (8p), Javier Gutierrez & Acoustic Swiftness (10:30p) | Tom's House (10p) | Chee Whiz (10p) | closed |
Mama's Blues | Nelson Lunding & Blues in the Pocket (10p & 12a) | Clarence Gatemouth Brown & Gates Express (10p & 12a) | Boozoo Chavis, Rosie Ledet, Sunpie & The Louisiana Sunspots (10p & 12a) | Henry Butler & Friends (10p & 12a) |
Maple Leaf | Dirty Dozen Brass Band, Bonearama (10p) | Rockin' Dopsie Jr & The Zydeco Twisters, Lil' Rascals (10p) | Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen, Newbirth Brass Band (10p) | Ellen Rogers (9p), John Mooney, Walter Wolfman Washington (10p) |
Maple Leaf - LATE NIGHT | Papa Grows Funk (2a) | The Motet (2a) | ||
Margaritaville Cate | Kenny Holladay (3p), Schatzy (6p), Lynn Drury & the Drivers (9p) | Kenny Holladay (3p), Lynn Drury & the Drivers (6p), Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p) | Kenny Holladay (3p), Irving Bannister's All-stars (6p), Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p) | Kenny Holladay (3p), Irving Bannister's All-stars (6p), Slick Wilson (9p) |
Margaritaville - Main Stage | Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band (11p) | Tribute to Edward "Sheba" Kimbrough: John Fohl, Tom Worrell, John Sinclair, Coco Robicheaux, Little Freddie King, Clancy "Blue Boy" Lewis, Irene Sage (11p) | ||
Mermaid Lounge | Afroskull, Atlas Jones w/Victor Atkins, Atomic Thunk (10p) | Supagroup, Syrup U.S.A. (10p) | Thousand $ Car, Blue Runners (10p) | All That Big Band, The Motet, Royal Fingerbowl, Glyn Styler (10p) |
Mid-City Bowling Lanes - Rock & Bowl | Nathan & The Zydeco Cha-Chas, Geno Delafose & French Rockin' Boogie (9:30p) | Tab Benoit, Anders Osborne (9:30p) | John Mooney (9:30p), George Porter Jr (11:30p) | Rebirth Brass Band, Anders Osborne, Sunpie & The LA Sunspots w/Haold Brown from WAR (9p) |
Mid-City Bowling Lanes - Bowl Me Under Café | Keith Frank (9:30pm) | The Iguanas (9:30pm) | Rockin Dopsie Jr. & The Zydeco Twisters (9:30p) | Snooks Eaglin (9p) |
Municipal Auditorium | Brian McKnight, Chante Moore (9p) | Van Morrison w/Linda Gail Lewis, BB King (9p) | ||
Old Point Bar | Continental Drifters (10:30p) | Walter Wolfman Washington (10:30p) | Theresa Andersson Group (10p) | Astral Project (10p) |
Palm Court Jazz Café | Crescent City Joymakers w/Lloyd Washington (8p) | Ernie Elly Slick Shots w/Thais Clark (8p) | Lionel Ferbos & The Palm Court Jazz Band (8p) | Lucien Barbarin & The Sunday Night Swingsters (8p) |
Praline Connection | Women in Jazz: Lillian Boutte, Germaine Bazzle, Leah Chase, Kim Prevost, Pat "Mother Blues" Cohen, Christina Machado, Rebecca Barry (9p) | Charlie B's Midnight Jazz: Roy Hargrove, Little Jimmy Scott (12a) | ||
Preservation Hall | John Brunious & The Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Leroy Jones & The Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Wendell Brunious & The Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Harold "Duke" Dejean's Olympia Brass Band (8:30p) |
Red Room | Bob French & The Original Tuxedo Band (9p) | Marva Wright & The BMW's (8p) | Johnny Angel & the Swingin' Demons (9p) | Henri Smith (7p) |
Rivershack Tavern | Franky Nola's Tribute to Stevie Ray Vaughn (10p) | Amy & The Hank Sinatras (10p) | ||
Rosy's Jazz Hall | McCoy Tyner Trio (9p & 11p) | |||
Shim Sham Club | 80's Dance Night | Club Slut Darkwave Dance Night | Hadda Brooks, The Senator Eugene Wright (8p) | TBA |
Snug Harbor | Charles Neville Ensemble (9p & 11p) | Ellis Marsalis Trio (9p & 11p) | Nicholas Payton Quartet (9p & 11p) | Nicholas Payton Quartet (9p & 11p) |
State Palace Theater | Zen Tricksters, Merl Saunders, Ekoostik Hookah (cancelled?) | Movie: "End Of The Road - Final Grateful Dead Tour" Jam Concert: Merl Saunders & Friends (9p) | ||
Storyville District - Jazz Parlor | Topsy Chapman (6p), Kermit Ruffins & BBQ Swingers (9:30p) | Barbara Shorts (6p), Henry Butler (9:30p) | Brian "Breeze" Cayole (6p), Charmaine Neville (9:30p) | |
Storyville District - Jazz Alley (big room) | Marva Wright & The BMW's (7-10p) Private Party | Beausoleil Avec Michael Doucet, Rosie Ledet (9p) | Marcia Ball (9:30p), John Mooney & Bluesiana (1a) | The Dirty Dozen, Nathan & The Zydeco Cha-Chas (9p) |
Sweet Lorraines | Leo Nocentelli (10p & 12a) | Frederic Yannet (french harmonica jazz player) (10p & 12a) | Guitar Extravaganza featuring the "G" players (10p & 12a) | Michael Ward (8p) |
Tipitina's - French Qurter | Rebirth Brass Band | Juice, Cronk, Royal Fingerbowl, Iris May Tango, Son Aida, Idletime (10p) | Los Hombres Calentes, Li'l Rascals Brass Band, New Orleans Juice (10p) | |
Tipitina's - Uptown | Six String Showdown - Kenny Neal, Tab Benoit, John Mooney (10p) | The Radiators, Lil' Rascals (9p) | Anders Osborne, Doctor John (9p) | Dr. John, Indigenous (acoustic) (9p) |
Tipitina's Uptown - LATE NIGHT | Leftover Salmon (2a) | Galactic, The Lil' Rascals (2a) SOLD OUT | Deep Banana Blackout (2a) | |
Vaughn's | Kermit Ruffins & The BBQ Swingers (11p) | |||
Vic's Kangaroo Café | Jumpin' Johnny Sansone (10p) | ONE (10p) | ||
Zeitgeist Multi-Disciplinary Arts Center | Heartifacts (Dave Easley, Thomas McDonald, Ethan Leaming) w/special guest Andrew McLean on tablas (8p) | Zeitgeist Music Fest: Nick Sazenbach (7:30p), Unit 1 featuring Sheik Rasheed & Mikhial Williams (8:45p), Children of The Sun: A SUN RA Tribute w/Michael Ray, Sheik Rasheed, Carl Leblanc (10p) | Zeitgeist Music Fest: Blake Amos & Saudade (7:30p), Patrica Fisher & Arpa w/ special guests Duo Calibri (Guatamala) and Chiko & Rogerio (Brazil) (9p) | Zeitgeist Music Fest: JAC3 (6p), Cambre/Landsnes (7:30p), Improvisational Arts Council (9p), Contra Contra Bass (10:30p) |
Last Updated on 04/23/2001
By neen