Swag's
Cube Rescue - Year 2001 Schedule
|
||||||||||||||||||
|
Saturday, April 28th | ||||||||||
Time | Sprint PCS / LG Stage | House of Blues / Old School 102.9 Stage | Acura Stage | Sheraton N.O. Fais Do-Do Stage | BET on Jazz / WWOZ Jazz Tent | Cox Communications Economy Hall Tent | Congo Square Stage | Lagniappe Stage | Native American Village Stage | Rhodes Gospel Tent |
11:00 | 11:00 - 11:35 The Heavenly Sent |
|||||||||
11:15 | 11:15 - 12:05 Rufus Rip Wimberly |
11:15 - 12:00 Young Cheyennes Mardi Gras Indians |
11:15 - 12:00 Riccardo Crespo & Sol Brasil |
11:20 - 12:20 Placide Adams & Onward Brass Band |
11:15 - 12:00 Gina Forsyth w/ Danzig & Wooley |
|||||
11:30 | 11:30 - 12:15 Loyola University Jazz Ensemble |
11:30 - 12:25 Topsy Chapman & the Pros |
||||||||
11:45 | 11:45 - 12:35 Bamboula 2000 |
11:45 - 12:20 2nd Nazarine Gospel Choir |
||||||||
12:00 | 12:00 - 12:30 Lewis Johnson |
|||||||||
12:15 | 12:20 - 1:10 Theresa Andersson |
12:20 - 1:15 Waylon Thibodeux Louisiana's Rockin' Fiddler |
12:20 - 1:10 Soul Rebels Brass Band |
|||||||
12:30 | 12:25 - 1:15 Lee Bates & the Cool Connection |
12:30- 1:05 The Southern Bells |
||||||||
12:45 | 12:40 - 1:40 Irene Sage |
12:50 - 1:50 Kidd Jordan - Al Fielder & IAQ |
12:50 - 1:50 Maryland Jazz Band of Germany |
|||||||
1:00 | 12:55 - 1:55 Irie Dawtas |
1:00 - 1:30 Muskogee Nations Performers feat. Jonny Hawk |
||||||||
1:15 | 1:15 - 1:50 Ebenezer Baptist Church Choir |
|||||||||
1:30 | 1:35 - 2:35 Los Hombres Calientes feat. Irvin Mayfield & Bill Summers |
1:30 - 2:30 The Thelonius Monk Institute of Jazz Quintet |
||||||||
1:45 | 1:40 - 2:35 Larry Garner |
1:40 - 2:35 Süroit of Canada w/ Hadley Castille |
||||||||
2:00 | 2:05 - 3:10 Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen |
2:00 - 2:45 Nation of Change Native American Dancers |
2:00 - 2:35 Zulu Gospel Ensemble |
|||||||
2:15 | 2:15 - 3:20 Little Jimmy Scott & the Jazz Expressions |
2:20 - 3:25 Don Vappie & the Creole Jazz Serenaders |
2:20 - 3:30 Super Rail Band of Mali |
|||||||
2:30 | ||||||||||
2:45 | 2:50 - 3:45 Big Jack Johnson & the Oilers |
2:45 - 3:20 One A-Chord |
||||||||
3:00 | 3:00 - 4:00 Frankie Ford |
3:00 - 3:55 Fredy Omar con su Banda |
||||||||
3:15 | 3:15 - 4:45 funky Meters |
3:15 - 4:00 Bill Miller |
||||||||
3:30 | 3:30 - 4:05 The Mighty Chariots |
|||||||||
3:45 | 3:40 - 4:55 Koko Taylor & her Blues Machine |
3:50 - 4:55 Gregg Stafford's Jazz Hounds |
||||||||
4:00 | 4:00 - 5:15 The Nicholas Payton Armstrong Centennial Celebration |
4:00 - 5:10 The Abyssinians of Jamaica |
4:05 - 5:05 Sharon Martin |
|||||||
4:15 | 4:15 - 4:50 First Church of God in Christ United Radio Choir |
|||||||||
4:30 | 4:30 - 5:30 Luther Kent & the Trickbag Band |
4:25 - 5:25 Jude Taylor & his Burning Flames |
4:30 - 5:00 Lewis Johnson |
|||||||
4:45 | ||||||||||
5:00 | 5:05 - 5:45 The McDonald Sisters |
|||||||||
5:15 | 5:15 - 6:00 Nation of Change Native American Dancers |
|||||||||
5:30 | 5:30 - 6:55 Buckwheat Zydeco |
5:30- 7:00 The Wallflowers |
5:35 - 7:00 Crönk |
|||||||
5:45 | 5:45 - 7:00 Max Roach |
5:40 - 7:00 The Carnegie Hall Jazz Band Jon Faddis Music Director |
5:45 - 7:00 Chanté Moore |
|||||||
6:00 | 5:55 - 6:55 Jean Knight w/ Blue Eyed Soul |
5:55 - 7:00 Willis Prudhomme & Zydeco Express |
6:05 - 6:55 Tyronne Foster & the Arc Singers |
|||||||
6:15 | 6:15 - 7:00 Muskogee Nations Performers feat. Jonny Hawk |
|||||||||
6:30 | ||||||||||
6:45 | ||||||||||
7:00 |
Parades:
12:00 Calliope Steppers, Valley of Silent Men and Lady Sequence SAPCs with Paulin Brothers
Brass Band
1:00 Bayou Renegade II and Young Hunters Mardi Gras Indians
2:00 Dumaine St. Gang, Divine Ladies and Dumaine St. Ladies SAPCs with The Original
Thunderstorm Brass Band
3:00 Indians of the Nation, White Cloud Hunters and Red, White & Blue Mardi Gras
Indians
4:00 Black Men of Labor, Second Line Jammers and Happy House SAPCs with Treme Brass Band
11:15 Lady Rollers SAPC in Economy Hall
12:40 Calendar Girls SAPC in Economy Hall