T H U R S D A Y A P R I L 2 8
|
|
Sprint / Sanyo Stage |
Popeyes Blues Tent |
Acura Stage |
Sheraton Fais Do-Do Stage |
BellSouth / WWOZ Jazz Tent |
Economy Hall |
Congo Square Stage |
Lagniappe Stage |
Jazz & Heritage Stage |
Rhodes Gospel Tent |
11:00am |
|
|
11:05 - 11:50 Ellipsis |
|
|
|
African Renaissance Dancers of Port Elizabeth, South Africa |
|
|
11:00 - 11:35 Friedly Five Gospel Singers |
11:15am |
11:15 - 12:00 U.N.O. Jazz Ensemble |
|
11:30am |
11:25 - 12:00 Clancy "Blues Boy" Lewis w/ Sheba Kimbrough |
11:25 - 12:15 Lost Bayou Ramblers |
11:25 - 12:10 communion |
11:25 - 12:15 Kid Simmons' Local International Allstars |
|
11:45am |
|
11:50 - 12:10 Stephen Foster's MidCity Jazz Studies Ensemble |
11:45 - 12:20 The Bester Sisters |
12:00pm |
|
|
11:55 - 12:40 G. La Beaud |
12:15pm |
12:20 - 1:05 Coco Robicheaux & Spiritland |
12:10 - 1:00 Benjy Davis Project |
|
|
|
|
|
12:30pm |
12:25 - 1:20 Jeremy Lyons & the Deltabilly Boys |
12:35 - 1:25 Savoy Family Cajun Band |
12:30 - 1:15 John Ellis |
12:35 - 1:25 New Orleans Jazz Vipers |
12:35 - 1:25 Rudy's Caribbean Funk |
12:30 - 1:15 New Orleans Rhythm Section Mardi Gras Indians |
12:30 - 1:05 The Trio Plus One |
12:45pm |
|
1:00pm |
|
|
1:00 - 1:50 Willie West & the Alpha Blues Band w/ Al Johnson |
|
1:15pm |
|
1:20 - 2:10 Donavon Frankenreiter |
|
|
1:15 - 1:50 Shades of Praise |
1:30pm |
1:30 - 2:30 Charmaine Neville Band |
|
1:35 - 2:25 Kim Prevost w/ Amina Figarova |
|
|
1:45pm |
1:45 - 2:25 Winnsboro Easter Rockers |
1:45 - 2:35 The Red Stick Ramblers |
1:50 - 2:40 Storyville Stompers Brass Band |
|
1:45 - 2:30 Leviticus Gospel Singers |
1:40 - 2:30 New Wave Brass Band |
|
2:00pm |
2:00 - 2:35 Gregg Martinez & the Rolling Thunder |
2:15pm |
|
2:10 - 2:55 Clarence "Frogman" Henry |
2:30pm |
|
|
2:35 - 3:35 the subdudes |
|
|
|
|
|
2:45pm |
2:50 - 3:45 J. Monque'D Blues Band |
2:50 - 3:50 Harold Battiste presents The Next Generation |
|
2:50 - 3:30 Semolian Warriors Mardi Gras Indians |
2:45 - 3:20 McDonough #35 Gospel Choir |
3:00pm |
3:00 - 4:00 Papa Grows Funk |
3:05 - 4:05 The Bluerunners |
3:00 - 3:50 Walter Payton & Gumbo Filé |
|
2:55 - 3:45 Drums & Tuba: Brian Wolff, Neal McKeeby & Tony Nozero |
3:15pm |
3:20 - 4:10 Mary Griffin |
|
3:30pm |
|
|
3:30 - 4:10 The Coolie Family |
3:45pm |
|
|
|
|
3:50 - 4:40 Smitty Dee's Brass Band |
4:00pm |
|
4:00 - 5:05 Nickel Creek |
|
4:15pm |
4:10 - 5:10 Tom "Blues Man" Hunter |
4:15 - 5:15 Roland Guerin |
4:15 - 5:15 Leroy Jones & New Orleans' Finest |
|
4:15 - 5:20 Morning 40 Federation |
|
4:30pm |
4:30 - 5:20 Clarence "Gatemouth" Brown & Gate's Express |
4:30 - 5:30 Corey "Lil Pop" Ledet & his Zydeco Band |
4:30 - 5:20 Sunpie & the Louisiana Sunspots |
4:25 - 5:10 Greater Antioch Full Gospel Mass Choir |
4:45pm |
|
5:00pm |
|
4:55 - 5:40 African Renaissance Dancers of Port Elizabeth, South Africa |
5:15pm |
|
|
|
|
|
|
|
5:30pm |
5:35 - 7:00 Jack Johnson |
|
5:30 - 6:30 The Barrett Sisters |
5:45pm |
5:50 - 6:55 B.B. King |
5:40 - 6:55 Tribute to Howlin' Wolf feat. Eddie Shaw & the Wolf Gang, w/ Hubert Sumlin & Henry Gray |
5:45 - 6:55 The Heath Brothers feat. Jimmy Heath, Percy Heath, Albert "Tootie" Heath & Jeb Patton |
5:45 - 7:00 Banu Gibson & New Orleans Hot Jazz |
5:50 - 7:00 Los Hombres Calientes feat. Irvin Mayfield & Bill Summers |
5:50 - 6:55 Slightly Stoopid |
|
6:00pm |
5:55 - 6:55 Waylon Thibodeaux |
6:00 - 7:00 Tremé Brass Band |
6:15pm |
6:30pm |
|
6:45pm |
7:00pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|