Fairgrounds Cubes: Fri 4/25 - Sat 4/26 - Sun 4/27 --- Thurs 5/01 - Fri 5/02 - Sat 5/03 - Sun 5/04
Nightlife Grids: 1st weekend - Daze Between - In Stores - 2nd Weekend - Extra Days
Back to the Cube Rescue Program
main page.
Back to Swag's Jazzfest FAQ.
The Nearly-World-Famous Jazzfest Grids |
Venue: |
THURS 4/24
|
FRI 4/25
|
SAT 4/26
|
SUN 4/27
|
|
45 Tchoup |
|||||
619 Frenchmen |
|||||
Alexander's |
|||||
Anatoles |
|||||
Apple Barrel |
Dominic Grillo 6:30pm Dave Gregg & The Odd Man Band 8pm Margie Perez 10:30pm |
Kenny Holiday & Rick Westin 8pm The Claim Jumpers 10:30pm |
Sneaky Pete 8 pm Coco Robicheaux & The Swamp Monsters with Dave Easley 11pm |
Kid Red 6pm Rollin' Hills 8pm Marc Stone 10:30pm |
|
Ashe Cultural Center |
|||||
Audobon Zoo |
Zoo to Do for Kids 6:30pm |
||||
Bacchanal |
Magnetic Ear 6pm |
Scott Johnson 5pm | the Jackals 6pm |
||
Balcony Music Club |
Ready Teddy the Swamp Daddy & His All Stars with Ray Brooks, Irving Bannister, Charles Otis and Jennell 10:30pm |
Comedy Club 9pm Ready Teddy, E.O.E. 10:30pm |
Gal Holiday 8pm JJ Muggler 10:30 pm |
Magic Mike & his fabulous burlesque show 8pm Ready Teddy the Swamp Daddy & His All Stars w/Ray Brooks, Irving Bannister & more 10:30pm |
|
Banks Street Bar |
Rita Batiste & TRIM 9pm |
Jazz Fest Extravaganza New York's Indy Burledque Easy Tease 9pm Walter Wolfman Washington (time not announced) Joe Krown and Juice11pm |
All Night Party feat. John Lisi and Delta Funk Jimmy Leslie of Guitar Player Mag 10pm Elliott Cohn and Cosmic Sweat Society 2am |
Chris Polacek's Jazzfest Allstar Open Mic 9pm |
|
Beach House, The |
Ivy 9pm |
Bobby Cure & The Summertime Blues 6pm | |||
BeeBe's on the Lake |
Brenda 'Mac' & the Big Mac Attack 10pm | Charles Brewer Quartet with Cindy Scott 8pm |
Charles Brewer Trio with Alberto Medina 11am |
||
Big Top (Three Ring Circus) |
Underground Communique 7pm SKA Show w/ Fatter than Albert, plus Mike Park and O'Pioneers |
||||
BJ's Lounge |
Little Freddie King 10:30pm | ||||
Blue Nile |
Boom Boom Room Presents Stanton Moore Trio (Stanton, Brian Coogan, Will Bernard) plus Special Guests 9:30 pm |
Boom Boom Room Presents Dr. Lonnie Smith with Skerik,Will Bernard,Simon Lott and Donald Harrison 9:30 pm |
Boom Boom Room Presents Stanton Moore, Robert Walter, Will Bernard, Jonathan Batiste, Big Sam, Topaz, Papa and Horns, and guests 9:30pm |
Boom Boom Room Presents Dr.Lonnie Smith with Stanton Moore,Donald Harrison,Will Bernard and guests 8:00pm - sharp |
|
Blue Nile (Late Nite) |
Boom Boom Room Presents Gravity A with Dr. Fameus 2am |
Boom Boom Room Presents Good Enough For Good Times (Rob Mercurio, Jeff Raines, Simon Lott, Joe Ashlar, plus) 2 am |
New Mastersounds plus guests 2:00 am |
Papa Gros' Nola Keyboard Show Feat. John Gros, Rich Vogel, Brian Coogan, Robert Mercurio, Jellybean Alexander, plus midnight - 4:30 am |
|
Bombay Club |
Phil Melancon 7pm |
Tim Laughlin Quartet 9:30pm |
Johnny Angel & Swingin' Demons 9:30pm | Phil Melancon 7-11pm |
|
Bourbon Orleans Hotel |
Harry Connick Sr. and his band 9pm | Harry Connick Sr. and his band 9pm | |||
Bullet's Sports Bar |
BRW R & B Vocal Group 7pm |
||||
Café Amelie |
|||||
Cafe Beignet New Orleans Music Legends Park |
Steamboat Willie Jazz Band 6pm Blues Jam with Jay B. Elston 9:30pm |
Steamboat Willie Jazz Band 6pm Pigpen & The Pork Chops 9:30pm |
Steamboat Willie Jazz Band 6 pm The Blue Meanies 9:30pm |
Steamboat Willie Jazz Band 6-10pm |
|
Café Brasil |
|||||
Cafe EnVie |
|||||
Cafe Grenada |
John Lawrence with guests Chayiot Champion, La Chispa and Robert Wagner (flamenco show) 7pm |
John Lawrence (flamenco guitar) 7pm | |||
Cafe Negril |
Soul Project 9:30pm |
Liquor Boxx, Ambush, Sista Otis 7pm |
Liquorr Box 6pm Smoky Greenwell, and Dave Gregg |
Smoky Greenwell & the Blues Gnus 9:30pm |
|
Cafe Rose Nicaud |
Troy Sawyer 8pm | ||||
Candlelight Lounge |
Glen David Andres & The Lazy Six 8pm | ||||
Carousel Lounge/Hotel Monteleone |
John Autin 9pm |
Lady BJ and John Autin 9pm |
John Autin 9pm Wanda Rouzan |
John Autin Big Daddy 'O' |
|
Carollton Station |
Jimmy Robinson with the Mark Miller Band, Karen Bailey & Chris Bailey, Peter Winkler and Friends10:30pm |
Paul Sanchez with guest Alex McMurray 10pm |
Theresa Andersson 10pm | Anders Osborne 8pm Papa Mali |
|
ChazFest |
|||||
Check Point Charlie |
Ben Steadman + Fens 8pm |
Sixteen, Haarp, Hawg Jaw 10pm Nervous Duane 2am |
Cheney Youth + FromYTheSoil+ Black Market Ritual, Rouarou, Amputee 9pm The Mike Darby Band 2am |
Rwake A Hanging, Suplecs 8pm |
|
Chickie Wah Wah |
Doyle Bramhall, C.C. Adcock& The Lafayette Marquis, plus special guest Papa Mali 10pm |
Bonerama Da Truth Brass Band 10pm |
Papa Mali's Stoned Soul Picnic IV with Henry Butler, Hot 8 Brass Band, Monk Boudreaux and more ! 10pm |
Big Blues Harmonica Showdown featuring Johnny Sansone, Bruce Sunpie Barnes, Thomas Walker, Ben Maygarden, Bob Brewbaker and Harpo Gilder and more 10pm |
|
Chocolate Bar |
Soul in the City Happy Hour Dance Party 6pm | Hot 8 Brass Band 7pm | |||
Circle Bar |
Dash Rip Rock Switchblade Combs plus Black Primer 10pm |
The Courtyard King 6pm The Bally Who plus Kip Cairo and the Copacetics 10pm |
American Suicide, The Hibachi Stranglers 10pm |
The Geraniums 10pm |
|
Lynn Drury Pavillion of the Two Sisters (Botanical Gardens) 6pm |
|||||
Club 300 Jazz Bistro |
Steve Masakowski Jazz Quartet 7:30 pm |
Chip Wilson 6:30pm Mary Jane Ewing Jazz Quintent feat. Tony Dagradi 8:30pm |
Soul Project 8:30pm |
Jason Marsalis 7:30pm |
|
Columns Hotel, The |
Fredy Omar and Pepe Coloma 8pm |
Happy Hour Renew Our Music TBA 5-7pm |
Chip Wilson 11am-3pm | ||
Contemporary Arts Center |
Billy Iuso & Restless Natives 10pm | ||||
Creole Queen Riverboat |
New Orleans Spice 7pm |
Radiators & Forgotten Souls Brass Band 7:30pm |
New Orleans Spice 7pm |
New Orleans Spice 7pm |
|
Crescent City Brew Pub |
New Orleans Street Beat 6pm |
New Orleans Street Beat 6pm | New Orleans Street Beat 6pm | New Orleans Street Beat 6pm |
|
Cricket Club, The |
Sunday Night Sexy Spot | ||||
D.B.A. |
Paul Sanchez 7 pm Coco Robicheaux with Sonia Tetlow and Mary Lasseigne Anders Osborne 11pm |
Ingrid Lucia - 8 pm CC Adcock & the Layfayette Marquis, & Doyle Bramhall and special guests midnight |
John Boutte 8 pm Happy Talk Band & Morning 40 Federation midnight |
Linnzi Zaroski 5pm Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen 8 pm Stanton Moore Trio midnight |
|
Deckbar & Grille |
|||||
Dixon Hall (Tulane Univ.) |
Tulane Orchestra Concert 7:30pm | Tulane Percussion Ensemble 8pm | Tulane Choir Concert 2pm | ||
Donna's |
The Loose Marbles w/Tom McDermott 10pm Monty Banks |
Mama Digdown's Brass Band 10pm | Banu Gibson 10pm | Shannon Powell's Traditional N.O. Jazz Show feat. Evan Christopher & Orange Kellen 9pm |
|
Dos Jefes Uptown Cigar Bar |
John Brewer Trio 9:30pm | Rick Trolsen, Gringo do Choro 10pm |
Sunpie Barnes 10pm | John Royen 9:30pm | |
Dragon's Den |
Capitol Offense (upstairs) 10pm Bassbin Safari 10pm |
NoMadic Belly Dancers 5pm Swank Sinatra Jealous Monk with Kirk Jospeh Zydepunks + Polka Madre (upstairs) 10pm |
Sage Francis Easy Tease 10pm |
Elliott Cohn 8:45 pm Rob Wagner, Hamid Drake, Nobu Ozaki 10 pm |
|
Ernie K-Doe's Mother-In-Law Lounge |
|||||
Fair Grinds Coffee House |
Olivia Greene Combo with Mari Watanabe Renew Our Music Benefit Concert 7pm | ||||
Fine Arts Center |
|||||
The Frat House |
The Revivalists 8pm Afroman Nomadic Soul, G-easy 10pm |
Band Camp 10pm |
Johnny Sketch and the Dirty Notes 10pm | Paula and the Pontiacs (CD release party) 10pm |
|
French Quarter Bar (Ritz-Carlton Hotel) |
|||||
Fritzel's |
Ryan Burrage and His Rhythm Makers 9pm | Ryan Burrage and His Rhythm Makers 9pm | Ryan Burrage and His Rhythm Makers 9pm | Lisa Lynn 8pm | |
Funky Pirate |
Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til | Mark & The Pentones 4-8pm Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til |
Mark & The Pentones 4-8pm Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til |
Mark & The Pentones 4-8pm Willie Locket 8pm-'til |
|
Generations Hall |
Irma Thomas and The Professionals | Irma Thomas and The Professionals |
|||
Handa Wanda's |
Mardi Gras Indian Practice feat. Wild Magnolias and Black Eagles 7pm | ||||
Handsome Willy"s |
DJ Justin 5 pm, DJs Tony Skratchere and Beverly Skillz 10 pm |
||||
The Hangar |
Rewind 80s Dance night w/DJ Friede 10pm |
||||
Harrah's |
Sophisticated Ladies...Women in Jazz feat. Germaine Bazzle, BJ Crosby, Leah Chase & Topsy Chapman 8pm |
||||
Hi Ho Lounge |
James Singleton, Brian Coogan, Scott Bourgeois, Justin Peake 10pm | Helen Gillet w/Singleton String Quartet 9pm Guitar Lightning Lee, Little Freddie King 11pm |
The Summit w/Mike Dillon Illuminasty Trio -adding Singleton, Skerik and Maelstrom 10:30pm |
Theresa Andersson (with Mike Dillon) 10pm |
|
Hookah Cafe |
Super cool DJ Kazu 10pm | Ladies Night w/ EF Cuttin' 10pm | E.O.E. 9:30pm |
Vavavoom 9:30pm | |
House of Blues |
My Chemical Romance, Billy Talent and Drive By 6pm |
Dr. John with Shannon Mc Nally and Jason 'Big Wind' Mingledorff 9pm |
Juke Join Jamboree feat. Bobby 'Blue' Bland and The James Cotton Blues Band 9pm |
Etta James & The Roots Band and Zac Brown Band 9pm |
|
House of Blues - Parish |
Tristan Prettyman plus Whitley 8:30pm |
Sonny Landreth The Iguanas 9pm |
|||
House of Blues - Parish (Late Nite) |
|||||
Houston's Restaurant |
Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | |
Howlin' Wolf |
Brass Band Blowout feat. The Rebirth Brass Band, Hot 8 Brass Band, plus special guests 9pm |
The Head Hunters ( Mike Clark, Bill Summers, Donald Harrison Jr., Richie Goods & Jerry Z) Ivan Neville's Dumpstaphunk 9pm |
Ozomatli Hot 8 Brass Band, Plus special guests TBA |
Fest All Stars feat. George Porter Jr., Ivan Neville, Russell Batiste, Skerik & Eric Krasno with PBS and Ian Neville 9pm |
|
Howlin' Wolf (Late Nite) |
The Meters Experience w/ Leo Nocentelli |
Marco Benevento and Joe Russo, Erik Krasno & Skerik |
|||
Ice Bar at Masquerade (Harrah's Casino) |
Wiseguys 7pm | The Ladies of Masquerades 10pm-3am |
The Ladies of Masquerades 10pm-3am |
||
Jackson Square |
|||||
Jacques-Imo's |
|||||
Jazz Emporium |
BRW R & B Vocal Group 8pm |
BRW R & B Vocal Group 8pm | |||
Jazz National Park |
Samir Zarif 12:00-1:30pm Kaya Martinez 2:00 - 3:30pm |
Kids Program with the Treme Brass Band 11:00 am Jim Hession 2:00 - 3:30pm |
|||
Kabby's Bar (Hilton Riverside Hotel) |
|||||
Kajuns Pub |
Soul Project 10pm | ||||
Kermit's Saloon |
|||||
Kerry Irish Pub |
Hurricane Refugees 9pm | Gerry Murphy 5pm Chip Wilson & Friends 9pm |
Balsawood Flyers 5pm Rites of Passage 9pm |
Dave James 10pm | |
Krazy Korner |
Jimmy Thibodeaux 2-8pm | Jimmy Thibodeaux 2-8pm | |||
La Chinoisserie Ballroom (Windsor Court Hotel) |
The Hot Club Trio noon-3:00pm | ||||
Lafitte's Blacksmith Shop |
Jeff Snake Greenberg 6pm | Jeff Snake Greenberg 6pm Angelle Trosclair 9pm |
Jeff Snake Greenberg 6pm | Jeff Snake Greenberg 6pm Angelle Trosclair 9pm |
|
Lafyette Square |
|||||
Lazy River Restaurant |
Willow Family Band 11:30am | Willow Family Band 11:30am | |||
Lazziza Hookah Cafe |
Elliott Cohn 11pm |
Chris Klein and the Boulevards 10pm |
Junko Partners 9pm Big Pearl -midnight |
||
Le Belle Gallerie |
JazzFest Block Party feat. the Revealers 5pm |
||||
Le Bon Temps Roule |
Soul Rebels 11 pm |
Joe Krown 7pm Big Sam's Funky Nation 11pm Billy Iuso & Restless Natives 2 am |
Thousand $ Car with guest John 'papa' Gros 11pm Groovesect 2:30am |
Sol Fiya 11pm Juice 2:30am |
|
Le Chat Noir Cabaret |
The Best of Varla Jean Merman 8pm |
The Best of Varla Jean Merman 8pm |
The Best of Varla Jean Merman 8pm | The Best of Varla Jean Merman 6pm | |
Le Pavillon Hotel |
|||||
Leroux's |
|||||
Le Salon (Windsor Court Hotel) |
Various artists (LA. Philharmonic) 2:30 -5:15pm |
Rachel Van Voorhees 2:30-5:15pm ZAZA pianist 5:30- 9:00pm |
Patti Adams 2:30 - 5:15pm ZAZA pianist 5:30-9:00pm |
Patti Adams 2:30-5:15pm |
|
Library Lounge at The Ritz-Carlton Hotel |
Armand St. Martin 6pm |
Armand St. Martin 6pm | |||
Liuzza's By The Track |
Joe Krown w/Johnny Sansone & John Fohl 7pm | ||||
Lucky's Bar |
|||||
Maple Leaf |
Skerik, George Porter, Johnny V 11pm |
Papa Grows Funk with guests 101 Runners 10:30 pm |
Walter Wolfman Washington 10pm Bonerama 12:30 am |
Joe Krown with Walter Wolfman Washington and Herman Ernest 10pm The Headhunters feat. Bill Summers -midnight |
|
Maple Leaf (Late Nite) |
Groovesect 2am |
Johnny Vidacovich w/ George Porter Jr., Mike Dillon and Skerik |
Big Sam's Funky Nation 2am |
||
Margaritaville Café (early) |
Eddie Parino 7-10pm | Danny T. 7-10pm |
Irving Bannister's All Stars 7-10pm | Irving Bannister's All Stars 4-7pm | |
Margaritaville Café |
|||||
Marigny Barasserie |
Pfister Sisters 11:30am | ||||
Marlenes Place |
|||||
The Revivalists 6pm | |||||
Melange Restaurant |
Jeremy Davenport 9pm | Jeremy Davenport 9pm | Jeremy Davenport 9pm | Armand St. Martin 10am brunch | |
Michaul's |
Jeannie Beazealle & Friends 6pm | Beau Basin 6pm Walter Wolfman Washington and Matthew Schilling 10:30pm |
Skeeters Swamp Pop Band 6:30pm Fredy Omar 10pm |
||
Mickey's Next Stop |
|||||
Mimi's in the Marigny |
Vavavoom 10pm |
Hustle w/ DJ Soul sister 11pm | Unwind w/ DJ Soul Sister & Kazu 10pm | ||
Monkey Hill Bar |
Band of Brothers 10pm | Luther Kent & Trickbag 10pm | The James Rivers Movement 10pm | ||
Mulates |
La Touche 7pm | La Touche 7pm | Amanda Shaw & the Cute Guys 7pm |
Hot Sauce 7pm | |
Muriels |
Joe Simon - jazz brunch 11 am |
||||
Music Tent on Claiborne, The |
|||||
Mystic Den at Royal Sonesta |
Betty Shirley 9pm | Julia LaShae 9pm | Sasha Masakowski 9pm | ||
Neutral Ground Coffee Shop |
Bob O'Hara 7pm Kory Northrup 8pm Andrew Wright Trio 9pm Rollin Hills 10pm |
Troy Adam 7pm G String Bluegrass 8pm Dana Abbott 9pm Eric Fausch 10pm |
BlaMary 7pm Twangorama (unplugged) 8pm Gina Forsyth 10pm Ben Shea/Dark Knights of Camelot plus guests 11pm |
||
New Orleans Board of Trade |
|||||
New Southport Music Hall, The |
Marcia Ball | Radiators One Time |
|||
Norwegian Seamen's Church |
Crawjam featuring New Orleans Jazz Vipers and Gunhid Carling 7:30pm | Gronnes Band of Jazz 11am | |||
Oak Street Cafe |
Charles Farmer 10am | Charles Farmer 10am | Charles Farmer 10am | Charles Farmer 10am |
|
Ogden Museum of Southern Art |
Henry Grey 6- 8pm |
||||
Ohm Lounge |
DJ Wyldechild 10pm | Big in Japan 10pm | |||
Old Point Bar |
Marc Stone & WestBank Mike 6:30pm J.D. Hill & The Jammers 9pm |
Legendary Soul Queen Betty Harris with Marc Stone's Band and special guests Susan Cowsill and Theresa Andersson |
Legendary Soul Queen Betty Harris with Marc Stone's Band and special guest Ernie Vincent (the Original Dap King) |
Dr. Funk 7:30pm | |
One Eyed Jack's |
Fast Times 80s Night 10pm |
Houseman's House of Lounge 10pm | Supagroup Rotary Downs plus Dave Pirner plus A Living Soundtrack 10pm |
The Bingo Show 9pm |
|
On Trois |
The George French Trio 5:15-8:45 pm |
The George French Trio 5:15-8:45 pm |
The George French Trio 5:15-8:45 pm |
||
Palm Court Jazz Café |
Kustbandet 7 pm Crescent City Joymakers 8:15 pm |
Thais Clark 8pm | Lionel Ferbos with Palm Court Jazz Band 8pm | Lucien Barbarin with Sunday Night Swingers 8pm | |
Parkway Bakery & Tavern |
|||||
Perfect Fit Bar & Grill |
Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers with guest Trombone Shorty 7pm | ||||
Polo Club Lounge in Windsor Court |
Michael Pellera 7pm |
Michael Pellera 7pm Leah Chase 9pm |
Michael Pellera 6pm Anais St. John w/ the Harry Mayronne Trio 9pm |
Rachel Von Voorhies 12pm Jim Harris 6pm |
|
Preservation Hall |
Wardell Quezergue's New orleans R&B Revue 9pm |
Preservation Hall Jazz Band 9pm Dirty Dozen Brass Band 12:30am |
Evening with George Wein & The Preservation Hall All-Stars with guest Terence Blanchard 9pm Benevento/Russo Duo Acoustic 12:30am |
||
Ponchartrain Hotel (Under renovations) |
|||||
Ray's |
Rebirth Brass Band 9pm | Soul & Spirit Band 6pm Fredy Omar and Pepe Coloma 10pm |
Soul & Spirit Band 8pm Kid Merv 10pm Shamarr Allen Band (tenative) |
Nickle-a-dance feat. Charlie Miller & The Big Bam Boom Jazz Band 4pm Soul & Spirit Band 7pm Athena 8pm |
|
Republic New Orleans |
Throwback with DJ Damion Yancy 10pm |
Kristine Elezaj | |||
Rivershack Tavern |
John Lisi & DeltaFunk 8pm | Christian Serpas & Ghost Town 9:30 pm |
Bryan Lee & the Blues Power Band 9:30pm | ||
Rock Bottom Bar and Lounge |
|||||
Rock 'n' Bowl |
Geno Delafose, Nathan and the Zydeco Cha-Chas 8:30pm |
Tab Benoit, Rockin' Dopsie, Amanda Shaw 9pm |
Sonny Landreth, Jon Cleary, Kermit Ruffins 9pm |
Sonny Landreth, John Mooney and Bluesiana and Roddie Romero and the Hub City Allstars 9pm |
|
Rosy's Jazz Hall |
|||||
Rotolo's Pizzeria |
Ed Barrett 8pm | ||||
The Rusty Nail |
Clyde Albert Band followed by MNSKP 8pm |
Joe Krown w/Batiste & Walter Wolfman Washington and Shamarr Allen (a few songs) with Eric Krasno of Soulive and Barbara Mason 10pm - two sets |
|||
The Saturn Bar |
Craftwork After Party w/DJ Matty 10pm | Rob Wagner ,Hamid Drake, Jeff Albert and John Gross 10pm |
Jack Se Bloque DJ Party 10pm | Alex McMurray & Bill Malchow and the Go Cup All Stars 10pm | |
Seahorse Saloon |
Free Agents Brass Band 6pm |
||||
Sean Kelly's Pub |
|||||
The Showcase Lounge |
The Bobby Love Band 8pm | ||||
Sing Sing Club |
Big Soul Band 10pm |
Big Soul Band 10pm | Big Soul Band 10pm | Big Soul Band 10pm | |
Snug Harbor |
Samarabalouf 8pm and 10 pm |
Ellis Marsalis Quartet 8pm and 10pm Amina Figerova Sextet 1am |
Allen Toussaint Project 9pm and 11pm Delfeayo Marsalis 1am |
Tyler Ginsberg 5pm Henry Butler Quartet 8pm and 10pm |
|
Sound Cafe |
|||||
Spotted Cat (early) |
Dominick Grillo 6:30pm | Panorama Jazz Band 6:30pm | Washboard Chaz Blues Trio 6:30pm | Big Soul Funk Band, Rites of Swing w/John Rankin 4pm | |
Spotted Cat |
Vavavoom 10pm | New Orleans Jazz Vipers Monty Banks 2am |
Andy J Forest 8pm | ||
Steamboat Natchez Riverboat |
Dukes of Dixieland 7pm |
Dukes of Dixieland 7pm | Dukes of Dixieland 7pm | Dukes of Dixieland 7pm | |
The Sugar Mill |
Flo-Rida with Webbie & Rocko 9pm | ||||
Sweet Lorraine's |
Emile Hall 9pm and 11pm | Christian Scott 10pm and midnight |
Head Hunters 10pm and midnight |
Jazz Brunch feat. the Black Notes 11 am Rhonda Richmond feat. Cassandra Wilson 9pm and 11pm |
|
Swizzle Stick Bar (Loew's Hotel) |
Troi Bechet 5pm |
Troi Bechet 5pm | |||
Tarantula Arms |
Chris Boone and Uncle Sammy 10pm |
Stand Back 10pm | Black Snow Typical Stereo and Runoft 10pm |
Denise Marie 5pm Know One with the Able Chris 10pm |
|
Temple Sinai |
Joshua Nelson 7:30pm | ||||
Tipitina's - Uptown |
JJ Grey & Mofro w/ The New Mastersounds 10pm |
A Funky Miracle feat. Zigaboo's Funk Revue With Special Guests Ivan Neville, Troy "Trombone Shorty" Andrews, Big Chief Monk Boudreaux, Donald Harrison, Big Sam and Marva Wright 9pm |
Blind Boys of Alabama with Allen Toussiant, Preservation Hall and guests Susan Tedeschi and Marva Wright 9pm |
Leo Nocentelli's Rare Funk Gathering feat. Bernie Worrell, Doug Winbush, Will Calhoun & Rebirth Brass Band 10pm |
|
Tipitina's - Uptown (Late Nite) |
Disco Biscuits 2am | Galactic with Lateef the Truth Speaker 2am |
|||
Tipitina's French Quarter |
The Benjy Davis Project and Big Sam's Funky Nation 10pm |
||||
Tomatillo's |
Reggae Night 11pm | Urban Suite 437 11pm | Latin Dance Party 7pm | ||
Tommy's Wine Bar |
Barbara Lane 5pm Tony Seville 10pm |
Barbara Lane 5pm Monty Banks. Tony Seville, Everett Link 10pm |
Barbara Lane 5pm Monty Banks. Tony Seville, Everett Link 10pm |
||
Touro Synagogue - Main Sanctuary |
|||||
Tricou House |
Big Soul Band 2pm | ||||
Trinity Church |
Greenwich Honor Choir + New Orleans Childrens Chorus 7:30pm |
The Chapel Singers 7:30pm |
Velimir Vuk, Mayury Kurihara, and Albinas Prizgintas New Orleans Uptown Brass 5pm |
||
Tropical Isle Beach Club (Bourbon) |
Waylon Thibodeaux 5-9pm | Waylon Thibodeaux 5-9pm Willie Locket 9pm-'til |
Waylon Thibodeaux 5-9pm Willie Locket 9pm-'til |
Waylon Thibodeaux 5-9pm |
|
Tropical Isle Bourbon (Bourbon) |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
|
Tropical Isle Original (Toulouse) |
Dwight Breland 5-9pm Late as Usual 9pm-'til |
Al Hebert 5-9pm Late as Usual 9pm-'til |
Al Hebert 1-5pm Dwight Breland 5-9pm Late As Usual 9pm-'til |
Al Hebert 9pm-'til | |
UNO Dept. of Music |
|||||
Vaughan's |
Kermit Ruffins & the BBQ Swingers 11 pm | ||||
W Hotel Whiskey Blue Bar |
DJ Frenzi & DJ Luv 11pm | DJ Matic 11pm |
|||
Whiskey Dix |
|||||
Yo Mama's Bar & Grill |
|||||
Zeitgeist Multi-Disciplinary Arts Center |
Rob Wagner, Hamid Drake, Helen Gillet and Dave Rebeck 8:30pm |