Fairgrounds Cubes: Fri 4/25 - Sat 4/26 - Sun 4/27 --- Thurs 5/01 - Fri 5/02 - Sat 5/03 - Sun 5/04
Nightlife Grids: 1st weekend - Daze Between - In Stores - 2nd Weekend - Extra Days
Back to the Cube Rescue Program
main page.
Back to Swag's Jazzfest FAQ.
The Nearly-World-Famous Jazzfest Grids |
Venue: |
THURS 5/1
|
FRI 5/2
|
SAT 5/3
|
SUN 5/4
|
|
45 Tchoup |
|||||
619 Frenchmen |
Preservation Hall Band, M.I.A. DJ ?uestlove, King Britt and The Bingo Show 10pm |
||||
Alexander's |
|||||
Anatoles |
|||||
Apple Barrel |
Andy J Forest Dave Gregg & the Odd Man Band 8pm Washboard Chaz Blues Trio 10:30 pm |
Kenny Holiday and Rick Weston 8pm Mike Hood and the Claim Jumpers 11pm |
Sneaky Pete 8pm Coco Robicheaux and the Swamp monsters 11pm |
Rollin Hils 7pm Coco Robicheaux & The Swamp Monsters 8:30pm Blues Blowout 10:30 pm |
|
Ashe Cultural Center |
|||||
Audobon Zoo |
Zoo to Do Benefit Gala 7:30 pm |
||||
Bacchanal |
Chappy and Rob Wagner 9pm |
Magnetic Ear 9pm |
|||
Balcony Music Club |
Storyville Starlets Burlesque show 8pm Rebirth Brass Band 11pm |
Smoky Greenwal & His Blues Gnuz 6pm Benny Grunch & His Bunch w/ Harry Ravain 9:30pm Soul Rebels 1am |
Jason Neville & His Band 10:30pm | Mark Adams All Star Band 7:30pm Lil Freddy King 10:30pm |
|
Banks Street Bar |
Walter Wolfman Washington 11pm | All-Night Jazz Fest Party Billy Iuso & Restless Natives 11pm Elliot Cohn and Cosmic Sweat Society 2am |
Mike Darby Band Lynn Drury John Mooney 10:30pm |
Jazzfest Rockabilly after party w/ Catatomics 9pm Hillbilly Hellcats - late |
|
Beach House, The |
Bobby Cure and the Summertime Blues 9pm |
Bobby Cure and the Summertime Blues 6pm |
|||
BeeBe's on the Lake |
|||||
Big Top (Three Ring Circus) |
007 (original lineup) 8pm |
Ford Fest Saucer Seed, Bad Dog, Won Ton Lust, Black Primer, Hands of Nero, Grayskull 10pm |
Ford Fest Pink Slip, Manwitch, Wonton Lust, Terranova, Manmade Disaster, Bad Dog, Black P:riner, Hands of Nero, Durel 10pm |
||
BJ's Lounge |
|||||
Blue Nile |
Johnny Sketch and The Dirty Notes 10 pm Theresa Andersson with tba guests (upstairs) 10:00pm |
Trombone Shorty and Orleans Ave 10pm Topaz & Mudphonic 10pm (upstairs) DJ Soul Sister's Super Right on Party Situation 12:30am (upstairs) |
Menwar (opening) Toubab Krewe and special guests 10pm U-Melt and DJ Logic -midnight (upstairs) |
Jacob Fred Jazz Odyssey plus Marco Benevento & Matt Chamberlain, John Ellis' Double Wide, Mike Dillon's Go-Go Jungle with Surprise Guests and Label Mates 8 pm |
|
Blue Nile (Late Nite) |
Big Sam's Funky Nation and the Dynamites feat. Charles Walker 1:30 am | Soul Rebels with The Quartet (Dietch, Daniels, Neville, Big Sam) and special guests Soulive's Eric Krasno and Neal Evans 1:30 am |
|||
Bombay Club |
Phil Melancon 7-11pm |
Lillian Boutte & Quartet 9:30pm | Chris Klein & the Boulevards 9:30 pm |
Phil Melancon 7-11pm | |
Bourbon Orleans Hotel |
|||||
Bullet's Sports Bar |
|||||
Café Amelie |
|||||
Cafe Beignet New Orleans Music Legends Park |
Steamboat Willie and his N.O. Jazz Band 6 pm- 'til | Steamboat Willie and his N.O. Jazz Band 6 pm- 'til |
Steamboat Willie and his N.O. Jazz Band 6 pm- 'til |
Steamboat Willie and his N.O. Jazz Band 6 pm- 'til |
|
Café Brasil |
|||||
Cafe EnVie |
|||||
Café Grenada |
John Lawrence (flamenco guitar) 7pm |
John Lawrence (flamenco guitar) 7pm |
|||
Cafe Negril |
Sunpie Barnes & the Louisiana Sunspots 10pm John Lisi & Delta Funk - 6 am |
John Lisi & Delta Funk 6am |
|||
Cafe Rose Nicaud |
|||||
Candlelight Lounge |
Glen David Andrews and the Lazy Six 10:30pm |
||||
Carousel Lounge/Hotel Monteleone |
John Autin 9pm Jon Cleary |
John Autin 9pm Bill Malchow |
John Autin 9pm Tom McDermott and Evan Christopher |
Don Vappie |
|
Carollton Station |
Jimmy Robinson (opening) John 'Papa' Gros, Anders Osborne & John Fohl |
Dash Rip Rock Big Blue Marble |
Susan Cowsill with Jimmy Robinson |
||
ChazFest |
|||||
Check Point Charlie |
"Been down that muddy road" The Legend of Joe Barry 8:30pm Slewfoot and Friends 10pm |
The Unnaturals + The Bills + Full Gospel Gunshow & Guests 9pm |
|||
Chickie Wah Wah |
Iguanas with Paul Cebar 10pm |
The Lee Boys 10pm Groovesect |
Pat McLaughlin, solo acoustic, w/ Spencer Bohren and Special Guests 10pm |
Rebirth Brass Band 9pm |
|
Chocolate Bar |
DJ Captain Charles 5pm | ||||
Circle Bar |
Dash Rip Rock The Rosewood Thieves 10pm |
The Plowboys 10pm | Big Blue Marble with Arbor Vitae 10pm | Micah McKee 6pm Mister Green and DJ Quickie Mart with Bionik Mrown, Know One, Icon the mic King 10pm |
|
Patrice Fisher & Special Guests 6pm Pavillion of Two Sisters |
|||||
Club 300 Jazz Bistro |
Steve Masakowski Jazz Quartet 7:30pm | Chip Wilson 6:30pm Mary Jane Ewing Jazz Quintent feat. Tony Dagradi 8:30pm |
Geoff Clapp, Peter Marting & Reuben Rogers |
Jason Marsalis 7:30pm | |
Columns Hotel, The |
Fredy Omar and Pepe Coloma 8pm |
Olivia Greene Combo at Renew Our Music Happy Hour 5-7pm |
Chip Wilson 11am-3pm | ||
Contemporary Arts Center |
Gov't Mule 9pm Grace Potter & the Nocturnals opening |
Gov't Mule 9pm Grace Potter & the Nocturnals opening |
|||
Creole Queen Riverboat |
Galactic plus very special guests and Forgotten Souls Brass Band 8:30pm | Greyboy allstars & Forgotten Souls Brass Band 7:30pm | |||
Crescent City Brew Pub |
New Orleans Street Beat 6pm |
New Orleans Street Beat 6pm | New Orleans Street Beat 6pm | New Orleans Street Beat 6pm | |
Cricket Club, The |
|||||
D.B.A. |
Brian Haas Illuminasti Trio 8 pm Jacob Fred Jazz Odyssey - midnight |
Zydepunks 8pm Lost Bayou Ramblers - midnight |
Little Freddie King 8pm Bonerama - midnight |
Linnzi Zaroski 5pm Tin Men 8pm Garage A Trois (midnight) |
|
Deckbar & Grille |
|||||
Dixon Hall (Tulane Univ.) |
|||||
Donna's |
Evan Christopher & Tom McDermott 9pm |
Henry Butler & The Jazz Syncopaters 10pm | Jason Marsalis Vibes Quartet 10pm | Shannon Powell's Jazz Quartet 10pm | |
Dos Jefes Uptown Cigar Bar |
Be Bop Nite featuring Rick Trolsen 9 pm | Sunpie Barnes 9:30pm |
Tony Green & Gypsy Jazz 9:30pm | Mo' Jelly Blues Band 9:30pm |
|
Dragon's Den |
Elliott Cohen's Cosmic Sweat Society (upstairs) 8pm Simon Lott & Friends (upstairs) 10pm DJ Proppa Bear hosts Bassbin Safari (downstairs) |
Mike Dillon's Go Go Jungle The Dead Kenny Gs 10:30pm Aaron Lind 11pm |
DJ Tom Harvey's Birthday Party (downstairs) Gravity A Bacchanal Bubble Gum, plus uprise soundsystem, System Obsolete, Greenleaf and Housefly 8pm |
The Other Planets, Zing and Renwickle Elliott Cohen's Cosmic Sweat Society (upstairs) 8pm Simon Lott & Friends (upstairs) 10pm |
|
Ernie K-Doe's Mother-In-Law Lounge |
|||||
Fair Grinds Coffee House |
|||||
Fine Arts Center |
Particle & Sol Rockers | ||||
The Frat House |
Flow Tribe 10pm | Egress 10pm | Johnny Sketch and the Dirty Notes 10pm | ||
French Quarter Bar (Ritz-Carlton Hotel) |
|||||
Fritzel's |
Lisa Lynn 8pm | ||||
Funky Pirate |
Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til |
Mark & The Pentones 4-8pm Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til |
Mark & The Pentones 4-8pm Big Al Carson & The Blues Masters 8pm-'til |
Mark & The Pentones 4-8pm Willie Locket 8pm-'til |
|
Generations Hall |
Irma Thomas and The Professionals | Irma Thomas and The Professionals | Irma Thomas and The Professionals | ||
Handa Wanda's |
Mardi Gras Indian Practice feat. Wild Magnolias and Black Eagles 7pm | ||||
Handsome Willy"s |
Get Down Fridays | ||||
The Hangar |
|||||
Harrah's |
|
Deacon John & Ivories 9pm |
Zydeco Boogie feat. Nathan and the Zydeco Cha-Chas& Rosie Ledet and the Zydeco Playboys 9pm | ||
Hi Ho Lounge |
101 Runners w. Scott Jackson 10pm |
Dave Easley w/3 Now 4 James Singleton and Stanton Moore |
Clockwork Elvis with Rev. Spooky Lestranges Billion Dollar Baby Dolls Burlesque Show 10pm |
007 10pm | |
Hookah Cafe |
Matthew Shilling and Joe Ashlar 9pm |
Ladies Night 2/EF Cuttin' | Tondrae 10pm | Vavavoom 9:30pm | |
House of Blues |
The T-Pain and Family Playlist Tour with Sophia Fresh, Jay Lyriq and Tay Dizm 9pm The Greyboy Allstars 2am |
Five Time Grammy Winner Buddy Guy with guest Back Door Slam 8pm Umphrey's McGee 2am |
Lupe Fiasco 8pm Umphrey's McGee 2am |
Keb' Mo' and the Subdudes with Jon Cleary 9pm |
|
House of Blues - Parish |
Marcia Ball 9pm |
Marcia Ball 9pm |
Rebirth Brass Band Trombone Shorty and Orleans Ave. 9:30 pm |
Toubab Krewe and The Lee Boys 9pm |
|
House of Blues - Parish (Late Nite) |
New Mastersounds 2 am | ||||
Houston's Restaurant |
Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | Garden District Trio (feat. David Hansen, Tom Hook & Chris Sharkey) 6:30 pm - til | |
Howlin' Wolf |
Global Noize (Dj Logic, Jason Miles, Billy Martin (Mmw),Christian Scott, Karl Denson, Bernie Worrell, Topaz, Carl Burnett Oteil Burbridge, and Jerry Brooks) With Russell Batiste, Eric Krasno, Leo Nocentelli And Very Special Phriends 9pm |
Bayou Rendezvous Outformation 9 pm Eric McFadden Trio 10:30pm; Porter Batiste Stoltz 11:15pm The New Orleans All Stars (feat. Johnny Vidacovich, George Porter, Jr. Ivan Neville, Kirk Joseph, Theresa Andersson, Tony Hall) 12:45 am, |
The Funky Meters with the Derek Trucks Band Big Sam's Funky Nation plus special guests 9pm |
11th Annual Krewe of Zigaboo including Rebirth Brass Band and Porter Batiste Stoltz 11:55pm |
|
Howlin' Wolf (Late Nite) |
Papa Grows Funk 2:30 am, Vinyl 4:30 am |
||||
Ice Bar at Masquerade (Harrah's Casino) |
The Ladies of Masquerades 10pm-3am |
The Ladies of Masquerades 10pm-3am | |||
Ingrid's Backyard Bash Jeff and Vida Bluegrass Jam Sansone, Krown and Fohl The Geraniums George French Ingrid Lucia with special guests |
|||||
Jackson Square |
|||||
Jacques-Imo's |
|||||
Jazz Emporium |
Rocking Jake | Rocking Jake | Rocking Jake | Rocking Jake | |
Jazz National Park |
Craig Brenner 12:00 -1:30pm Bill Malchow 2:00 - 3:30pm |
||||
Kabby's Bar (Hilton Riverside Hotel) |
|||||
Kajuns Pub |
Illwhiskey, Armazilla w/Blackdaniel 10pm | ATM & Friends 10pm | |||
Kermit's Saloon |
Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers 9pm |
||||
Kerry Irish Pub |
Danny Burns & the Defectors 9pm |
Dave James 9pm | Balsawood Flyers 5pm Invisible Cowboy 9pm |
Danny Burns & the Defectors 9pm | |
Krazy Korner |
Jimmy Thibodeaux 2-8pm |
||||
La Chinoisserie Ballroom (Windsor Court Hotel) |
The Hot Club Trio noon-3:00pm |
||||
Lafayette Square |
|||||
Lafitte's Blacksmith Shop |
Jeff Snake Greenberg 6pm | Jeff Snake Greenberg 6pm | Jeff Snake Greenberg 6pm | Jeff Snake Greenberg 6pm |
|
Lazy River Restaurant |
Willow Family Band 11:30 am | Willow Family Band 11:30 am | |||
Lazziza Hookah Cafe |
Jimmy Leslie Connection Honey Island Swamp Band |
Mem Shannon and the Membership | Otra 10:30pm | ||
Le Belle Gallerie |
|||||
Le Bon Temps Roule |
Soul Rebels All Night House Party 11pm |
Joe Krown 7pm Anders Osborne w/ Nick Daniels and Simon Lott 11pm Gravy (after midnight) |
Good Enough for Good Times 11 pm Go-Go Jungle & Hairy Apes BMX 3am |
Soul Rebels Juice 11pm |
|
Le Chat Noir Cabaret |
Theresa Andersson 7pm | Henry Butler and Irvin Mayfield two shows 8:00pm and 10:30pm |
|||
Le Pavillon Hotel |
|||||
Leroux's |
|||||
Le Salon (Windsor Court Hotel) |
Various artists(LA. Philharmonic) 2:30-5:15pm |
Rachel Van Voorhees 2:30-5:15pm ZAZA Pianist 5:30-9:00pm |
Patti Adams 2:30-5:15pm ZAZA Pianist 5:30 - 9:00pm |
Patti Adams 2:30-5:15pm | |
Library Lounge at The Ritz-Carlton Hotel |
|||||
Liuzza's By The Track |
Jazzfest Afterparty feat. The Rolling Bones |
||||
Lucky's Bar |
Damn Hippies 9pm | ||||
Maple Leaf |
The Trio George Porter, Johnny Viddacovich w/Marco Benevento and Skerik 11 PM |
Russell Batiste Johnny Sketch & the Dirty Notes |
Joe Krown w/ Organ Combo 10pm |
Anders Osborne 11pm |
|
Maple Leaf (Late Nite) |
Perrier Lounge Soul Party 2008 featuring Tony Hall, Renard Poche, Eric Bolivar, plus special guests | Johnny V, Matt Chamberlain, Marco Benevento, and guests 2am |
Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen Vinyl 2am |
Morning 40 Federation 2am |
|
Margaritaville Café (early) |
Eddie Parino 7-10pm |
Danny T. 7-10pm | Irving Bannister's All Stars 4-10pm |
Irving Bannister's All Stars 4-10pm | |
Margaritaville Café |
Boat Drunks 10:30pm | Boat Drunks 10:30pm | |||
Marigny Barasserie |
|||||
Marlenes Place |
|||||
Mcalister Auditorium at Tulane |
|||||
Melange Restaurant |
Jeremy Davenport 9pm | Jeremy Davenport 9pm | Jeremy Davenport 9pm |
||
Michaul's |
Fredy Omar 10pm | ||||
Mickey's Next Stop |
|||||
Mimi's in the Marigny |
Coco Robicheaux 9pm | Vavavoom 10pm | |||
Monkey Hill Bar |
Band of Brothers 10pm |
Luther Kent and Trickbag 10pm | Luther Kent and Trickbag 10pm | ||
Mulates |
La Touche 7pm |
Bayou Deville 7:30pm | Jonno & Bayou Deville 7pm | ||
Muriels |
Joe Simon's Jazz Trio 11am | ||||
Music Tent on Claiborne, The |
|||||
Mystic Den at Royal Sonesta |
Riccardo Crespo and Sol Brasil 9pm |
||||
Neutral Ground Coffee Shop |
Clint Kaufmann 8pm |
John Statz | Jimmy Robinson 8pm | ||
New Orleans Board of Trade |
|||||
New Southport Music Hall, The |
Radiators Snafu 10pm |
Subdudes 10pm |
Casa Samba Brazilian fest show 10pm |
Capt. Charles Crawfish Party w/ReBirth, Soul Rebels, and Kermit Ruffins 6pm | |
Noizefest |
Robert Cambre, Mikronaut, Quintron, King Louie the One Man Band, White Bitch, The Bouyant Sea, and more 11am - 7pm |
||||
Norwegian Seamen's Church |
Lars E & Triolian String Band 7:30pm |
||||
Oak Street Cafe |
|||||
Ogden Museum of Southern Art |
|||||
Ohm Lounge |
DJ Wylechild 10pm | Big in Japan 10pm | |||
Old Point Bar |
Marc Stone & Westbank Mike 6:30 pm Liquor Box 9pm |
Barbara Mason with guest Theryl Houseman DeClouet 10pm |
Scott Jackson Shamarr Allen & the Undedawgs 10pm |
||
One Eyed Jack's |
Dax Riggs 8pm Marco Benevento CD release party featuring Reed Mathis & Matt Chamberlain 10 pm |
Garage a Trois 9pm Morning 40 Federation 1 am |
Eric Lindell Band 10pm |
||
On Trois |
George French Trio 5:15-8:45 pm |
George French Trio 5:15-8:45 pm |
George French Trio 5:15-8:45 pm |
||
Palm Court Jazz Café |
Crescent City Joymakers 7pm |
Thais Claark w/ the Palm Court Jazz Band | Lionel Ferbos w/ the Palm Court Jazz Band | Sunday Night Swingsters w. Lucien Barbarin | |
Parkway Bakery & Tavern |
|||||
Perfect Fit Bar & Grill |
Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers with guest Trombone Shorty 7pm | ||||
Polo Club Lounge in Windsor Court |
Michael Pellera 7pm |
Michael Pellera 7pm | Michael Pellera 6pm | Jim Harris 6pm | |
Preservation Hall |
Tab Benoit, Johnny Sanson & Big Chief Monk Boudreaux 9pm King Britt multimedia performance 12:30am |
John Hammond 9pm Rebirth Brass Band 12:30am |
Shannon Powell presents" A tribute to the King of Drums Smokey Johnson 9pm Kid Koala 12:30am Stanton Moore Trio plus guests 2:30 am |
Latiste Family Choir + Carl Leblanc Album Release 9pm The Bingo Show 12:30am |
|
Ponchartrain Hotel (Under renovations) |
|||||
Ray's Room |
Rebirth Brass Band 8pm |
Fredy Omar and Pepe Coloma 10pm |
Soul & Spirit Band 8pm Kid Merv 10:30pm |
The new Iupods band w/ Jay Neville, Special guest Cyril Neville, Aaron Neville and More 9pm | |
Republic New Orleans |
The Royal Family Ball Soulive/Lettuce plus Ivan Neville, and more 10pm |
George Clinton and Parliament Funkadelic with DJ Motion Potion 10pm DJ Logic |
|||
Rivershack Tavern |
Kim Carson 8pm | Gal Holiday 9:30pm | Soul House with Cranston Clements 10pm |
||
Rock Bottom Bar and Lounge |
|||||
Rock 'n' Bowl |
Legends of Zydeco featuring Buckwheat Zydeco, Leon Sam, Lil' Buck Senegal, Rockin' Dopsie Jr., CJ Chenier, and more 8:30 pm |
Bonerama Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, Kermit Ruffins and the BBQ Swingers, Glen David Andrews and the Lazy Six 8:30pm |
Rebirth Brass Band Cyrill Neville and Friends, Tribe 13, Big Chief Monk Boudreaux & the Wild Tchoupitoulas, Anders Osborne, Papa Mali 9:00 pm |
Sonny Landreth Tab Benoit 9:00pm |
|
Rosy's Jazz Hall |
|||||
Rotolo's Pizzeria |
Ed Barrett 8pm | ||||
The Rusty Nail |
Country Fried 10pm |
Tony Green & Gypsy Jazz 10pm |
Shamarr Allen and the Underdawgs 8pm |
||
The Saturn Bar |
Hue Blanc's Joyless Ones with Pink Reason and Michael Zink's Nuggets 10pm | The Bad Off w/ The Happy Talk Band 10pm |
The Bush Hogs & Watz Louis 10pm | ||
Seahorse Saloon |
|||||
Sean Kelly's Pub |
|||||
The Showcase Lounge |
The Bobby Love Band w/ Red Morgan and Guest 8pm |
||||
Sing Sing Club |
Big Soul Band 10pm | Big Soul Band 10pm |
Big Soul Band 10pm | Big Soul Band 10pm | |
Snug Harbor |
Donald Harrison Quartet 8pm and 10pm |
Ellis Marsalis Quartet 8pm and 10pm John Ellis and Double-Wide 1am |
Terence Blanchard 8pm and 10pm Thelonious Monk Institute Jazz Ensemble 1am |
Astral Project 8pm and 10pm |
|
Sound Cafe |
|||||
Spotted Cat (early) |
Washboard Chaz Blues Trio 6:30 pm Andy J Forest |
||||
Spotted Cat |
Vavavoom 10pm | New Orleans Jazz Vipers 10pm |
|||
Steamboat Natchez Riverboat |
Dukes of Dixieland 7pm | Dukes of Dixieland 7pm |
Dukes of Dixieland 7pm |
Dukes of Dixieland 7pm |
|
St. Roch Tavern |
|||||
The Sugar Mill |
Russell Batiste and Friends Outformation/Col. Bruce Hampton & the Quark Alliance/Jerry Jospeh/Page McConnell 7pm |
||||
Sweet Lorraine's |
Herlin Riley and Friends 9pm and 11pm |
Michael Ward 9pm and 11pm |
Michael Ward 9pm and 11pm |
Deacon John 9pm and11pm |
|
Swizzle Stick Bar (Loew's Hotel) |
Troi Bechet 5pm |
Troi Bechet 5pm |
|||
Tarantula Arms |
Chris Boone with Uncle Sammy 10pm | Bluesrunners 10pm |
Ruby Rendrag with Suki Kuehn 10pm |
Stand Back 10pm |
|
Temple Sinai |
|||||
Tipitina's - Uptown |
Sam Bush plus special guests Three Piece Spicy Newgrass 10pm |
The Radiators 9pm |
Michael Franti and Spearhead 9pm |
Ivan Neville's Dumpstaphunk With Special guests Cyril Neville + Joe Krown, Walter "Wolfman" Washington and Russell Batiste and Grooveline horns 10pm |
|
Tipitina's - Uptown (Late Nite) |
Live Recording ! Trombone Shorty & Orleans Ave, plus special guests Marc Broussard 2am |
Galactic with Special Guest Chali 2na 2am |
Greyboy All Stars 2am |
||
Tipitina's French Quarter |
Big Sam's Funky Nation/Bonerama 'Trombone blowout' 10pm | Lettuce feat. Eric Krasno + Neal Evans of Soulive & Heavy Pets, and More 10pm |
Papa Grows Funk Dirty Dozen Brass Band with special guests 10pm |
||
Tomatillo's |
Reggae Night 11pm | Ovi-G and the Froggies 6pm Fredy Omar con su Banda 8pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers 10pm |
Latin Dance Party with Julio y Cesar 7pm | ||
Tommy's Wine Bar |
|||||
Touro Synagogue - Main Sanctuary |
17th Annual Jazzfest Shabbat featuring Kermit Ruffins and the BBQ Swingers, Panorama Jazz Band, The Touro Synagogue Choirs and Cantor William Tiep 7:30pm |
||||
Tricou House |
|||||
Trinity Church |
|||||
Tropical Isle Beach Club (Bourbon) |
Waylon Thibodeaux 5-9pm | Waylon Thibodeaux 5-9pm Willie Locket 9pm-'til |
Waylon Thibodeaux 5-9pm Willie Locket 9pm-'til |
Waylon Thibodeaux 5pm-'til | |
Tropical Isle Bourbon (Bourbon) |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
Corey Michael 5-9pm Debi & The Deacons 9pm-'til |
|
Tropical Isle Original (Toulouse) |
Dwight Breland 5-9pm Late As Usual 9pm-'til |
Al Hebert 5-9pm Late As Usual 9pm-'til |
Al Hebert 1-5pm Dwight Breland 5-9pm Late As Usual 9pm-'til |
Al Hebert 9pm-'til |
|
UNO Dept. of Music |
|||||
Vaughan's |
Kermit Ruffin's and the BBQ Swingers 10:30pm |
||||
W Hotel -Whiskey Blue Bar |
|||||
Whiskey Dix |
|||||
Yo Mama's Bar & Grill |
The Game of Laugh Comedy Show 9pm | ||||
Zeitgeist Multi-Disciplinary Arts Center |