Swag's Cube Rescue - Year 2000 Schedule
|
|||||||||
|
|
Sun. | FOX 8 /Sprint PCS Stage | House of Blues/ Old School 102.9 Stage | Acura Stage | Sheraton/ WB 38 Fais Do-Do Stage | BET on Jazz / WWOZ Jazz Tent | Economy Hall Tent | Congo Square Stage | Lagniappe Stage | Music Heritage Stage | Tulane Hospital/ Rhodes Gospel Tent |
May 7th | ||||||||||
11:00 AM | 11:00 - 11:35 Paulette Wright Davis |
|||||||||
11:15 AM | 11:15
- 12:00 UNO Jazz Ensemble |
11:20
- 12:10 Porgy Jones |
11:15 - 12:00 Young Cheyenne Mardi Gras Indians | 11:20
- 12:05 SUBR Jazz Ensemble |
11:20 - 12:05 Roland Guerin Quintet |
11:20 -12:05 The Players New Orleans Jazz Band |
||||
11:30 AM | 11:25 - 12:00 Black Lodge Singers |
11:25
- 12:10 Andi Hoffmann & B-Goes |
||||||||
11:45 AM | 11:45 - 12:20 The Bester Singers |
|||||||||
12:00 PM | 12:00
- 12:45 Bernard Allison |
|||||||||
12:15 PM | 12:20
- 1:10 Reggie Hall & the Twilighters w/ Alvin "Dogman" Smith & Lady Lois |
12:20 - 1:05 Kumbuka Drum & Dance Collective |
||||||||
12:30 PM | 12:30
- 1:15 Los Vecinos |
12:25
- 1:25 Los Calientes del Son |
12:25
- 1:15 Charivari |
12:25 - 1:15 Leah Chase |
12:25
- 1:25 Vintage Jazzmen of France |
12:30 - 1:15 Teresa Romero Torkanowsky & !Ole Flamenco Ole! |
12:30 - 1:05 St. Raymond Gospel Choir |
|||
12:45 PM | ||||||||||
1:00 PM | 1:00
- 1:45 Marce Lacouture |
|||||||||
1:15 PM | 1:15 - 1:50 The Johnson Extension |
|||||||||
1:30 PM | 1:35
- 2:30 Walter "Wolfman" Washington & the Roadmasters |
1:35 - 2:30 The Campbell Brothers "Sacred Steel" |
1:35 - 2:25 Savoy-Doucet Cajun Band |
1:35 - 2:35 Ellis Marsalis |
||||||
1:45 PM | 1:50 - 2:50 Chocolate Milk |
1:45
- 2:45 Placide Adams & the Original Dixieland Hall Jazz Band |
1:40 - 2:40 Trin-I-Tee 5:7 |
1:40
-2:45 The Legendary Willie Metcalf & the Young Lions |
||||||
2:00 PM | 2:00
- 2:45 King Sunny Ade |
2:00 - 2:35 The Rocks of Harmony |
||||||||
2:15 PM | ||||||||||
2:30 PM | ||||||||||
2:45 PM | 2:40
- 3:30 The Revealers |
2:50 - 3:50 Keith Frank & the Soileau Zydeco Band |
2:45 - 3:05 Ebenezer MBC Choir |
|||||||
3:00 PM | 2:55
- 4:00 Bernard Allison |
2:55 - 4:00 Sam Rivers |
3:05
- 4:05 George French & the New Orleans Storyville Jazz Band |
3:00 - 3:45 Ile Ayie of Bahia |
3:05 - 4:05 Spencer Bohren |
3:00
- 3:45 Joe Sample |
||||
3:15 PM | ||||||||||
3:30 PM | 3:35 - 4:50 The Temptations |
3:15 - 3:50 Aaron Neville |
||||||||
3:45 PM | ||||||||||
4:00 PM | 4:00 - 5:15 Ani DiFranco |
4:00
- 4:45 Betty Wright, Jean Knight & Tommy Tee |
||||||||
4:15 PM | 4:20 - 5:20 Luther Kent |
4:20
- 5:20 Astral Project |
4:10 - 5:10 Betty Wright |
4:00 - 4:40 The Zion Harmonizers |
||||||
4:30 PM | 4:25
- 5:25 Marva Wright & the BMWs |
4:30
- 5:35 Pete Fountain |
4:30
- 5:20 Paula & the Pontiacs |
|||||||
4:45 PM | ||||||||||
5:00 PM | 5:00 - 5:45 Joe Louis Walker | 4:55
- 5:35 Gospel Soul Children |
||||||||
5:15 PM | ||||||||||
5:30 PM | 5:35 - 7:00 The Neville Brothers |
|||||||||
5:45 PM | 5:45 - 7:00 The Radiators |
5:50 - 7:00 John Mooney & Bluesiana |
5:50 - 7:00 The Traiteurs w/ Sonny Landreth & Marce Lacouture |
5:45 - 7:00 Joe Sample & Lalah Hathaway |
5:45 - 7:00 King Sunny Ade & his African Beats |
5:45
- 6:55 Sonny Bourg |
||||
6:00 PM | 5:55
- 7:00 Preservation Hall Jazz Band |
5:55
- 6:55 The Staple Singers |
||||||||
6:15 PM | ||||||||||
6:30 PM | ||||||||||
6:45 PM | ||||||||||
7:00 PM |
Parades | 12:00 - Scene Boosters, Jetsetters and Westbank
Steppers SAPCs with Pinettes Brass Band 1:00 - Ninth Ward Hunters and Carrollton Hunters Mardi Gras Indians 2:00 - Original Pince of Wales, Lady Prince of Wales and Avenue Steppers SAPCs with Tornado Brass Band 3:00 - Walter Cook's Creole Wild West, White Cloud Hunters and Mohawk Mardi Gras Indians 4:00 - Original N.O. Lady Buckjumpers and N.O. Men Buckjumpers with Highsteppers Brass Band Brazilian Parade at 5:15 featuring Ile Ayle |