|
Louisiana
Heritage Stage |
Popeyes
Blues Tent |
Acura
Stage |
Sheraton
N.O.
Fais Do-Do Stage |
BellSouth
/ WWOZ
Jazz Tent |
Economy
Hall Tent |
Congo
Square Stage |
Lagniappe
Stage |
Native
American
Village Stage |
Rhodes
Gospel Tent |
11:00 AM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11:00 - 11:35 |
11:15 AM |
11:15 - 12:05 |
11:15 - 12:00 |
11:15 - 12:00 |
11:20 - 12:20 |
11:15 - 12:00 |
Providence BC Male Chorus of LaPlace |
11:30 AM |
Chévere |
Rockie Charles |
11:25 -12:25 |
190 Express |
11:30 - 12:30 |
11:30 - 12:20 |
Bamboula 2000 |
U.N.O.
Big Band |
11:30 - 12:15 |
11:45 AM |
Andi Hoffman
& B-Goes |
Rob Wagner Trio |
Onward Brass Band |
Red House Singers and Dancers |
11:45 - 12:20 |
12:00 PM |
|
|
|
|
Gospel
Inspirationals |
12:15 PM |
12:20 - 1:05 |
12:20 - 1:10 |
|
|
12:20 - 1:05 |
|
12:30 PM |
12:30 - 1:20 |
Henry Gray & the Cats |
|
Jim McCormick |
|
N.O.C.C.A.
Jazz Ensemble |
12:30 - 1:05 |
12:45 PM |
Motorway |
12:40 - 1:30 |
12:50 - 1:50 |
12:45 - 1:30 |
The Lighthouse Gospel Singers |
1:00 PM |
|
12:55 - 1:35 |
12:55 - 1:55 |
Ytre Suloens
Jass-ensemble of Norway |
Batiste Brothers
Band |
|
Star Nayea |
1:15 PM |
|
American Indian
Dance Theatre |
|
"Kidd" Jordan -
Al Fielder & I.A.Q. |
1:15 - 1:50 |
1:30 PM |
1:30 - 2:30 |
1:35 - 2:35 |
|
1:30 - 2:25 |
1:30 - 2:00 |
Crown Seekers |
1:45 PM |
1:45 - 2:35 |
Henry Butler |
|
Bruce Daigrepont
Cajun Band |
|
John Rankin |
Tommy Wildcat |
2:00 PM |
Theresa
Andersson |
|
1:55 - 2:55 |
2:00 - 2:45 |
2:00 - 2:35 |
2:15 PM |
2:15 - 3:15 |
2:20 - 3:20 |
New Leviathan Oriental
Foxtrot Orchestra |
2:20 - 3:10 |
Butch Mudbone |
Pastor Woodrow Hayden & the Shiloh BC
Mass Choir |
2:30 PM |
|
|
Allen
Toussaint |
|
Phillip Manuel |
Plastic System Band of
Martinique |
|
2:45 PM |
2:50 - 3:50 |
2:50 - 3:45 |
|
2:45 - 3:20 |
3:00 PM |
3:00 - 4:00 |
Otis Taylor |
3:00 - 3:55 |
|
Glenys Rogers |
|
Betty Winn &
One A-Chord |
3:15 PM |
Terrance
Simien |
|
Kenny Bill Stinson &
the ARK-LA-Mystics |
|
3:15 - 4:05 |
|
3:15 - 4:00 |
3:30 PM |
Walter Payton & the
Snapbeans |
Carolina Tuscarora
Stomp & Smoke Dancers |
3:30 - 4:05 |
3:45 PM |
|
3:45 - 4:45 |
3:50 - 5:00 |
3:50 - 4:50 |
|
Greater King David
Adult Music Ministry |
4:00 PM |
|
The subdudes |
|
Donald Harrison Group
presents Indian Blues Revisited |
|
Lil' Romeo with Very
Special Guest |
4:00 - 4:30 |
4:15 PM |
4:15 - 5:15 |
4:20 - 5:10 |
4:10 - 5:10 |
Tommy Wildcat |
4:15 - 4:50 |
4:30 PM |
4:25 - 5:25 |
Marva Wright & the
BMWs |
Clarence
"Frogman" Henry |
4:30 - 5:20 |
Star Nayea
& Aniyu |
4:30 - 5:15 |
Ebenezer
Gospel Choir |
4:45 PM |
Anders Osborne |
|
Bob French & the
Original Tuxedo Jazz Band with guest Juanita Brooks |
Red House Singers and
Dancers |
5:00 PM |
|
|
|
5:15 PM |
|
|
5:35 - 6:50 |
|
|
5:10 - 6:00 |
5:30 PM |
|
5:30 - 7:00 |
Cassandra Wilson |
|
5:35 - 6:50 |
Women of Excellence
Mass Choir |
5:45 PM |
5:45 - 7:00 |
Crosby, Stills &
Nash |
5:40 - 6:55 |
5:50 - 7:00 |
Al
Jarreau |
5:40 - 6:50 |
5:45 - 6:30 |
6:00 PM |
5:55 - 6:55 |
The Fabulous Thunderbirds
Feat. Kim Wilson |
Nathan & the Zydeco
Cha-Chas |
Sam Butera & the
Wildest |
Los Vecinos |
American Indian Dance
Theater |
|
6:15 PM |
Buckwheat
Zydeco |
6:15 - 7:00 |
6:30 PM |
|
Franklin Ave. BC
Mass Choir |
6:45 PM |
|
|
|
7:00 PM |
|
|
|
|
|
|
Parades: |
12:00 Original Step n' Style, Valley
of Silent Men, Single Men and Old & Nu Style Fellas w/ Paulin Brothers Brass
Band |
|
3:00 Trouble Nation, Red White &
Blue and Young Hunters Mardi Gras Indians |
|
1:00 Wild Apache, Geronimo Hunters and Yellow Jackets
Mardi Gras Indians |
|
4:00 Money Wasters, Nandi Exclusive Gentlemen &
Ladies and Big Nine SAPCS with Storyville Stompers Brass Band |
|
2:00 Devastation, Undefeated Divas,
Men Rollers and Lady Rollers SAPCS with
Mahogany Brass Band |
|
11:30 in Economy Hall: Nine Time
Ladies |